Izpit programa B-BH disciplina B in programa C disciplina B


„Klikni, da povečaš sliko.”
Kot pripomoček za tekmovanje iz discipline B programa B-BH (povsem enako velja za program C), sem narisal sliko poteka izvajanja programa. Velike črke predstavljajo ukaze, dočim male črke dejanja, ki jih izvajamo s psom.

Prijava
Izpit oz. tekmovanje pričnemo tako, da z navezanim psom pridemo na poligon, pes sledi levo ob vodnikovi nogi. Stopimo pred sodnika, psa posedimo in se prijavimo: "Vodnik (ime, priimek) s psom (ime psa) se prijavljam na izpit (ali tekmo) po programu IPS B-BH po disciplini B." S sodnikom se rokujemo in nato se na njegov znak postavimo s psom na začetek (Slika 1, oznaka z), ponavadi je to zabiti kol.

Vodljivost naravnost
Psa postavimo v začetni položaj, pes sedi poravnano ob vodnikovi levi nogi. Psa lahko pohvalimo besedno in pobožamo. Pohvala ni dovoljena z igračo, prigrizkom ali podobnim. Pogledamo sodnika, da nam da znak za pričetek izvajanja vaje (Slika 1, oznaka !). Vodnik lahko stoji nekoliko razkoračeno (to ni obvezno) in ob začetku stopi skupaj, s tem nekako signalizira psu, da od tega trenutka dalje se izvaja disciplina. Psu ukažemo "poleg" (Slika 1, oznaka P). Psu lahko poveljujemo s katero koli besedo, pomembno je, da je za vsak ukaz ista beseda. Z navezanim psom v normalni hoji ravno izvedemo 40 do 50 korakov (Slika 1, 40-50k). Povodca ni dovoljeno zategovati, le-ta mora biti ohlapen ali kako drugače posegati v psa, na primer z roko. Poseganje je izključno dovoljeno ustno, vendar se vsako poveljevanje, ki ni na začetku ali ob spremembi tempa, kaznuje z odvzemom točk. Po 40 korakih izvedemo obrat (Slika 1, oznaka "o"). Le-ta se izvede na mestu v smeri psa za 180 stopinj. Pes gre tesno na desni vodnikovi stran tesno za vodnikom, tako da po obratu pride ob levo vodnikovo nogo. Dovoljeno je tudi, da pes pri obratu gre vzvratno do položaja levo ob vodnikovi nogi (pes ne sede, ampak normalno hodi).

Normalna hoja
Po obratu se pot nadaljuje brez ustavljanja še najmanj 10 korakov normalne hoje (Slika 1, 10k).

Tek
Psu s hitrim ukazom ukažemo "poleg" (Slika 1, oznaka P plus) in začnemo počasi teči 10 korakov (Slika 1, 10k). Pes mora brez zaostajanja ali prehitevanja teči ob nogi. Tip pasjega teka je kas (iztegnjene noge) in ne galop (hitri tek z upogibanjem hrbtenice).

Počasna hoja
Ukažemo "poooooleeeeg", torej počasi in pes mora nemudoma začeti hoditi počasi, ne sme prehiteti vodnika, ob vodniku hodi počasi 10 korakov (Slika 1, 10k).

Normalna hoja z obrati
Ukažemo "poleg" za normalno hojo, ki jo nadaljujemo do izhodišča (Slika 1, oznaka puščica z), zabitega kola. Meter pred kolom brez poveljevanja izvedemo obrat desno (Slika 1, oznaka d) za 90 stopinj. Pes mora slediti ob nogi. Nato 15 korakov (Slika 1, 15k) nadaljujemo ravno, kjer zopet zavijemo desno brez ukaza in pot nadaljujemo 15 korakov (Slika 1, oznaka 15k). Brez ustavljanja naredimo obrat (Slika 1, oznaka o) in po isti poti nadaljujemo z normalno hojo. Na sredini med 15 koraki, torej nekje v razdalji pri 7 in pol koraka, se ustavimo in pes mora brez poveljevanja takoj sesti, tako da je postavljen v osnovni položaj, pes sedi levo ob vodnikovi nogi (Slika 1, oznaka u). Ko pes sede, ga lahko pohvalimo - ustno in/ali s čutnim vplivom (Slika 1, oznaka b), vendar pes mora med pohvalo sedeti. Pogledamo sodnika, na znak za nadaljevanje (Slika 1, oznaka !). Ukažemo "poleg" (Slika 1, oznaka P) in s psom nadaljujemo naravnost. Z očmi spremljamo, kje je postavljena skupina, tako da se bomo lažje usmerili na skupino. Nato izvedemo levi obrat za 90 stopinj (Slika 1, oznaka "l"). Pes mora slediti ob vodnikovi nogi brez poveljevanja.

Skupina
Nadaljujemo hojo ob nogi in se ustavimo kakšna 2 metra pred skupino (Slika 1, oznaka u). Pes mora samodejno sesti brez poveljevanja. Ko sede ga lahko pohvalimo (Slika 1, oznaka b). Počakamo na znak sodnika (Slika 1, oznaka !) in poveljujemo "poleg" (Slika 1, oznaka P). S psom gremo tesno ob skupino (Slika 1, oznaka t). Skupina štirih ljudi (na sliki označeno z malimi odebeljenimi elipsami) se na mestu prestopa v obratni smeri urinega kazalca. Pes mora ob vodnikovi nogi tesno priti do prvi dve osebi v skupini. Ne sme se jih dotikati, ovohavati, ne sme kazati znakov strahu ali agresivnosti, torej povsem brezbrižno kot da skupine ne bi bilo. Na koncu skupine sledi obrat (Slika 1, oznaka o). To je povsem običajen obrat (slika kaže nekoliko popačeno obliko, ker želi ponazoriti, da se po obratu usmerimo do sredine skupine). Nato se vrnemo skozi skupino in sicer gremo tokrat po sredini (ne več tesno ob skupini) med skupino in se na sredini ustavimo brez poveljevanja (Slika 1, oznaka u). Ko pes sede ga lahko pohvalimo (Slika 1, oznaka b). Pes mora sesti. Počakamo na znak sodnika in nadaljujemo normalno hojo do konca skupine (recimo meter, dva po koncu skupine). Naredimo obrat (Slika 1, oznaka o) in se ponovno postavimo in ustavimo pred skupino (Slika 1, oznaka u). Ko pes sede ga lahko pohvalimo (Slika 1, oznaka b). Pes samodejno sede.

Brez povodca
Snamemo povodec (Slika 1, oznaka p minus). Povodec damo v desni žep ali ga obesimo preko ramen, tako da visi na desni vodnikovi strani. Počakamo na znak sodnika (Slika 1, oznaka !) in brez povodca nadaljujemo z vajami (Slika 2). Od tega trenutka naprej brez povodca izvedemo enake vaje, kot smo jih do sedaj izvedli s povodcem (vse oznake v Sliki 2).

Normalna hoja
Po koncu izvajanja vaj brez povodca (Slika 2), se vrnemo na izhodišče (Slika 2, oznaka puščica z). Pridemo v začetni položaj (Slika 3, oznaka z), kjer pes sedi levo ob nogi. Pred začetkom počakamo na znak sodnika (Slika 3, oznaka !). Vodnik ponovno lahko stopi nekoliko razkoračeno in pred začetkom stopi skupaj, da signalizira psu, da se zopet začne disciplina. Ukažemo "poleg" (Slika 3, oznaka P) in še vedno brez povodca izvajamo vajo poleg in sicer 10 korakov.

Sedi v gibanju
Nato ukažemo "sedi" (Slika 3, oznaka S z malim g), pes sede in čaka vodnika, vodnik pa v ravni črti nadaljuje s hojo (Slika 3, oznaka v). Vodnik mora hojo nadaljevati brez ustavljanja, brez gledanja nazaj ali je pes sedel, torej povsem normalno nadaljuje hojo (Slika 3 črtkane črte - slika je morda nekoliko zavajajoča, prikazati pa želi, da vodnik sam nadaljuje hojo). Po 30 korakih (Slika 3, oznaka 30k) vodnik sam naredi obrat (Slika 3, oznaka o), pes seveda med tem časom mora sedeti na mestu. Vodnik pogleda sodnika na znak za nadaljevanje (Slika 3, oznaka !) in nadaljuje ravno pot nazaj do psa (Slika 3, oznaka puščica p). Psu se vodnik lahko približa z vodnikove leve in se tako obrne proti psu ali pa z vodnikove desne tako da gre okrog za psom in se postavi tako, da je pes levo ob nogi v osnovnem položaju. Ko smo v osnovnem položaju lahko pohvalimo psa (Slika 3, oznaka b).

Uleganje v gibanju
Počakamo na znak sodnika (Slika 3, oznaka !) in ukažemo "poleg" (Slika 3, oznaka P) in s psom v ravni črti nadaljujeta 10 korakov (Slika 3, oznaka 10k). Nato psu ukažemo "prostor", lahko tudi "dol" ali kaj drugega (Slika 1, oznaka D z malim g). Pes se mora takoj uleči in čakati vodnika, vodnik pa brez ustavljanja ali obračanja ali drugih signalov, torej v normalni hoji nadaljuje (Slika 3, oznaka v) ravno 30 korakov (Slika 3, oznaka 30k). Vodnik sam naredi obrat (Slika 3, oznaka o) in počaka na znak sodnika (Slika 3, oznaka !). Nato pa odpokliče psa z ukazom "sem" (Slika 3, oznaka K), lahko pa tudi po imenu psa ali kaj drugega. Pes mora takoj steči k vodniku v ravni črti in se pred vodnika usesti, tako da vodnika gleda v oči. Vodnik počaka na znak sodnika (Slika 3 oznaka !) in ukaže psu "poleg" (Slika 3, oznaka P z malim o). Pes mora samodejno ob vodnikovi desni strani okrog vodnika na levo vodnikovo stran in samodejno sesti. Dovoljeno je tudi, da se pes vzvratno postavi ob vodnikovi levi nogi v začetni položaj. Psa pohvalimo (Slika 3, oznaka b) in pripnemo na povodec (Slika 3, oznaka p plus).

Odlaganje
Izvajanje poslušnosti vedno izvajamo v paru dveh psov. Vodnik in prvi pes izvaja vaje, med tem časom drugi pes izvaja odlaganje. Nato se menjata. Ko je konec izvajanja poslušnosti (Slika 3), se vodnik in pes podata na izhodišče za odlaganje. Pes je navezan na povodec. Pes mora slediti levo ob vodnikovi nogi. Pri mestu za odlaganje, se vodnik ustavi (Slika 4, oznaka u), pes pa mora samodejno brez poveljevanja sesti. Počakaš na znak sodnika (Slika 4, oznaka !) in nato ukažeš "prostor" (Slika 4, oznaka D) in pes se mora uleči. Psa pripneš na privezno vrv (Slika 4, oznaka v plus), tako da pes ne bi stekel drugemu psu naproti. Vrvica mora biti sproščena, da ne zateguje psa. Vodnik počaka na znak sodnika (Slika 4, oznaka !) in se oddalji 30 korakov stran od psa (Slika 4, oznaka 30k). Vodnik lahko pogleda sodnika, ki mu lahko signalizira pravšnjo razdaljo. Vodnik je s hrbtom obrnjen proti psu. Idealno je, če pes vodnika nepremično gleda v hrbet, dokler se le-ta ne vrne k njemu. Vodnik čaka, da drug vodnik s psom izvede celoten program poslušnosti. Nato se na znak sodnika (Slika 4, oznaka !) vrne k psu (Slika 4, oznaka puščica p), se postavi tako, da je pes leži ob levi nogi. Počaka na znak sodnika (Slika 4, oznaka !) in ukaže "sedi", pes sede ob vodnika. Vodnik lahko pohvali psa (Slika 4, oznaka b). Pes sedi, vodnik sname privezno vrv, počaka na znak sodnika (Slika 4, oznaka !) in gre proti izhodišču (Slika 4, oznaka z).

Odjava
Če sta s psom prva odlagala, nadaljujeta z vajo poslušnosti. Če pa sta druga odlagala, gresta k sodniku in se odjavita iz izpita/tekme: "Vodnik (ime, priimek) s psom (ime psa) se odjavljam iz izpita (ali tekme) po programu IPS B-BH po disciplini B." Sodnik sporoči rezultat in vam čestita. Z navezanim psom greste s poligona, pes sledi ob levi vodnikovi novi.

Št. komentarjev: 0:

Objavite komentar

Naročite se na Objavi komentarje [Atom]

<< Domov